Вараська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Varash

Інформація про результати діяльності Вараської окружної прокуратури в межах Вараської територіальної громади за 2022 рік

16 січня 2023

З початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти нашої держави зусилля правоохоронних органів району спрямовувались, в першу чергу, на забезпечення виявлення, фіксації, розкриття та ефективного досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із воєнним вторгненням, та підтримання громадського порядку в регіоні.

Так, окружною прокуратурою вжито низку організаційних та практичних заходів для забезпечення виконання покладених законодавством завдань та функцій.

Зокрема, проведено 2 координаційних наради керівників правоохоронних органів, на одній з яких обговорено підсумки роботи у 2021 році, на іншій – стан запобігання та боротьби зі злочинністю в умовах воєнного стану.

Активно продовжують роботу, створені наказами керівника окружної прокуратури, три міжвідомчі робочі групи у сфері протидії злочинності на окремих її напрямах, таких як нецільове використання бюджетних коштів, незаконні порубки, переміщення, реалізація лісу та незаконне видобування, переміщення та реалізація надр на території територіальної громади.

Завдяки вжитим скоординованим заходам зменшилась кількість вчинених кримінальних правопорушень на 17,6% (із 625 до 515). Так, зменшилась кількість  кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів з 73 до 62, проти довкілля з 15 до 20, щодо незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами з 9 до 7.

Проте, більше ніж за аналогічний період минулого року зареєстровано особливо тяжких кримінальних правопорушень 9 проти 4 та тяжких кримінальних правопорушень 108 проти 76, що пояснюється посиленням відповідальності за злочини, вчинені в умовах воєнного стану.

За фактами незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв, або безоплатної допомоги зареєстровано 1 кримінальне провадження.

Крім того, обліковано 2 кримінальних правопорушення щодо легалізації (відмивання) майна.

Упродовж поточного року на території Вараської територіальної громади зареєстровано 9 кримінальних правопорушень у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації.

У 2022 року до територіальних підрозділів поліції, що знаходяться під юрисдикцією окружної прокуратури, надійшло 5125 заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення. За втручання окружної прокуратури виявлено та внесено до ЄРДР 2 укритих кримінальних правопорушень, раніше не облікованих, за результатами досудового розслідування яких 1 скеровано до суду.

Прокурорами протягом аналізованого періоду здійснювалося процесуальне керівництво у 1324 кримінальних провадженнях, у 495 з яких досудове розслідування закінчено: 99 з обвинувальними актами направлено до суду, 3 – з клопотанням про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності, 311– закрито, ще 75 проваджень скеровано за підслідністю. Станом на 01.01.2023 у залишку перебувало 689 кримінальних проваджень.

Ефективним залишається застосування інституту укладання угод у кримінальному провадженні. Зокрема, укладено 34 угоди про визнання винуватості.

На належному рівні прокурорами Вараської окружної прокуратури забезпечено процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях на пріоритетних напрямах роботи.

Зокрема, упродовж 2022 року, за процесуального керівництва окружної прокуратури, піднаглядними органами досудового розслідування територіальних підрозділів Національної поліції ГУ НП в області скеровано 4 кримінальних проваджень з ознаками корупції, 1 у бюджетній сфері та 1 за фактами збуту наркотичних засобів.

В умовах триваючої збройної агресії, окружною прокуратурою забезпечено оперативне документування 4 кримінальних правопорушень проти національної безпеки нашої держави, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, які в подальшому скеровано за підслідністю до органів Служби безпеки України.

Також, у серпні 2022 року під головуванням керівника окружної прокуратури, проведено спільну нараду керівників правоохоронних та інших державних органів Вараського району з питань запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень, пов’язаних з ухиленням від мобілізації на території району.

Завдяки вжитим заходам значно активізовано роботу на цьому напрямі, зокрема до суду з обвинувальними актами скеровано 4 кримінальних провадження, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого                          ст. 336 Кримінального Кодексу України, за фактом ухилення від призову за мобілізацією.

Також, упродовж 2022 року проведено вивчення дотримання законодавства у сфері використання будівель та споруд цивільного захисту населення, додержання вимог законодавства при їх відчуженні або наданні в оренду, забезпечення їх збереження за функціональним призначенням та утримання у стані, що відповідає встановленим вимогам і стандартам в розрізі використання та утримання споруд цивільного захисту на території району.

В ході вивчення, прокуратурою виявлений факт набуття у приватну власність протирадіаційного укриття, які розташованого в с. Сопачів.

Так,  на підставі рішення Сопачівської сільської ради Володимирецького району Рівненської області від 13.04.2018 за №651, 11.05.2018 між Сопачівською сільською радою та Нестерчуком Романом Юрійовичем, укладено договір купівлі – продажу будівлі клубу, за яким продавець, передає у власність покупцю будівлю клубу, розташовану за адресою: село Сопачів Володимирецького району Рівненської області, вул. Івана Гузоватого, буд. 7, загальною площею 873,3 кв. м., в тому числі протирадіаційне укриття  площею 138 м2.

У зв’язку з чим, окружною прокуратурою скеровано до Господарського суду Рівненської області позовну заяву про визнання вказаного договору купівлі – продажу недійсними та зобов’язання повернути протирадіаційне укриття, яке на сьогоднішній день перебуває на розгляді.

При реалізації приміщень встановлено факт службової недбалості колишньої Сопачівської сільської голови, у зв’язку з чим Вараською окружною прокуратурою було розпочато кримінальне провадження, у якому службовій особі оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального Кодексу України. На даний час до суду скерований обвинувальний акт, який перебуває на розгляді.

Крім того, до суду скероване кримінальне провадження №42021185550000025 від 24.11.2021 за ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 191 КК України.

Досудовим слідством встановлено, що директор ТзОВ «Форт-Трейд ЛТД» при фактичній вартості закупленого даним Товариством у ТОВ «АСЕКА» комплекту відеогастроскопу за 1 910 503 гривень, при реалізації згаданого обладнання завищив гранично допустимі ціни та заволодів бюджетними коштами в сумі 188 247 гривень.

Прокуратурою у порядку господарського судочинства подано позовну заяву в інтересах КНП «Вараська багатопрофільна лікарня» та Вараської міської ради про стягнення з ТзОВ «Форт-Трейд ЛТД» коштів, що перевищують гранично-допустиму надбавку в сумі 188 247 грн. Рішенням господарського суду вказаний позов задоволено.

Новим пріоритетним напрямом в діяльності органів прокуратури у 2022 році стало питання протидії домашньому насильству. Упродовж минулого року до суду з обвинувальними актами скеровано 2 кримінальних провадження у вказаній сфері.

Спільними зусиллями правоохоронців вдалось активізувати роботу щодо протидії злочинам проти довкілля, у тому числі щодо незаконної порубки лісу та протиправного видобутку, переміщення бурштину. Так, окружною прокуратурою скеровано до суду 4 обвинувальних акти у кримінальних провадженнях щодо незаконного видобутку, придбання, зберігання та перевезення бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами, 2 обвинувальних акти за фактами вчинення незаконних порубок дерев у лісі.

Крім того, Вараської окружною прокуратурою спільно із УСР в області ДСР НП України, задокументовано факти вчинення незаконних порубок організованою злочинною групою. На даний час кримінальне провадження відносно організатора та двох його спільників Рівненською обласною прокуратурою скеровано до суду з обвинувальним актом.

В ході досудового розслідування встановлено та зібрано достатню кількість доказів того, що у вересні 2021 року 25-річний власник пилорами створив і очолив стійку організовану групу, до якої у якості виконавців долучив двох спільників із сусіднього села. Вони, зокрема, відповідали за незаконні рубки дерев у лісовому масиві поблизу села Половлі, Володимирецької громади та їх доставку до пилорами в селі Сопачів. А організатор, зі свого боку, взяв на себе обробку та реалізацію деревини, яку він збував суб’єктам господарювання та фізичним особам з метою отримання прибутку та розподілу його між учасниками злочинного угруповання.

Проблемним питанням на території Вараської територіальної громади є стан протидії кримінальним правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів.

Упродовж 2022 року до суду скеровано 17 обвинувальних актів за фактами незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту та посіву, вирощування снотворного маку чи конопель.

Крім того, за підтримання публічного обвинувачення Вараською окружною прокуратурою 25-річного мешканця міста Острога визнано винним у незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечних психотропних речовин в особливо великих розмірах (ч. 3 ст. 307 КК України).

Так, у суді прокурором доведено, що зловмисник через Telegram-канал придбав психотропні речовини PVP, які в подальшому планував збувати за грошову винагороду мешканцям Вараша, шляхом розміщення "закладок". У ході обшуку за місцем тимчасового проживання обвинуваченого, правоохоронцями вилучено 639 поліетиленових зіп-пакетів з розфасованою психотропною речовиною. Ще 111 «закладок» з PVP вилучено слідчим під час оглядів місцевостей у лісових масивах неподалік від міста. Загальна маса психотропної речовини становила 0,3 кг. Свою вину у вчиненні злочину обвинувачений визнав повністю. Судом призначено покарання чоловікові у вигляді 9 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна. 

При здійсненні нагляду за додержанням законів органами, що проводять досудове слідство, у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях надано 132 письмові вказівки слідчим, погоджено 7 клопотань про застосування запобіжних заходів до підозрюваних (5 – про тримання під вартою, 1 – про домашній арешт, 1 – про особисте зобов’язання), скасовано 39 незаконних постанов слідчих та дізнавачів про закриття кримінальних проваджень. 

Працівниками окружної прокуратури упродовж 2022 року забезпечено участь у 147 судових засіданнях у кримінальних провадженнях, з яких із ухваленням кінцевого процесуального рішення – 104 та у 43 судових засіданнях у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироку.

Залишається активною діяльність окружної прокуратури у сфері запобігання і протидії корупції.

Так, у 2022 році, у зв’язку із встановленими порушеннями вимог антикорупційного законодавства, окружною прокуратурою внесено 3 подання у порядку ч. 3 ст. 65 – 1 Закону України «Про запобігання корупції», за результатами розгляду яких проведено службові розслідування, 1 посадову особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності, вжито додаткових заходів щодо усунення порушень норм антикорупційного законодавства, причин та умов, що сприяли їх вчиненню.

Крім того, за виявленими фактами можливого вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, окружною прокуратурою у 14 випадках зібрані матеріали скеровано до управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України для складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Досягнуто позитивних результатів представницької діяльності.

Загалом, окружною прокуратурою пред’явлено 14 позовів на суму 5617 тис. грн, зокрема 7 – у сфері охорони навколишнього природного середовища на суму 229 тис. грн,  5 з питань земельних відносин на суму 793 тис. грн, 1 – у бюджетній сфері на суму 188 тис. грн., 1  - з питань державної та комунальної власності на суму 4407 тис. грн.. Задоволено 12 позовів у справах за позовами прокуратури на загальну суму 775 тис. грн., в тому числі 7 позовів у сфері охорони навколишнього природного середовища на суму 229 тис. грн.

Крім того, завдяки прокуратурі з місцевого підприємця стягнуто майже 200 тис. грн до міського бюджету Вараша. Так, господарський суд Рівненської області задоволив позов Вараської окружної прокуратури до приватного підприємця про примусове стягнення з нього безпідставно збережених коштів.

Встановлено, що один із приватних підприємців, маючи у власності нерухомість, розташовану на території міста Вараш, більше 3 років користувався земельною ділянкою на якій розташоване вказане майно. При цьому чоловік не уклав договору оренди та, відповідно, не сплачував орендної плати до бюджету міста за користування цією землею. Це призвело до того, що місцевий бюджет недоотримав понад 190 тис. грн.

Також,  в інтересах Вараської міської ради, до одного з підприємців міста Вараш скеровано позовну заяву про стягнення безпідставно збережених коштів в сумі  435 тис. гривень, яка перебуває на розгляді.

Окрім того, окружною прокуратурою пред’явлено 3 позови у сфері охорони дитинства.

В порядку відомчого контролю подано 6 скарг на бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, які розглянуто та задоволено. Також, забезпечено виконання рішень суду на суму 893 тис. грн.

За результатами проведеної роботи у сфері нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, розглянуто та задоволено 6 документів прокурорського реагування, внесених окружною прокуратурою.

До окружної прокуратури упродовж 2022 року надійшло 56 звернень від жителів громади, з яких надано роз’яснення у 24, скеровано за належністю до інших органів та відомств для організації належного розгляду – 21 звернення. На особистому прийомі працівниками прокуратури прийнято 12 звернень громадян.

Упродовж 2022 року у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» надійшов 1 запит щодо надання публічної інформації, на який надано запитувану інформацію.

У Вараській окружній прокуратурі запроваджено можливість подання громадянами усних звернень за допомогою засобів телефонного зв’язку, тобто через телефони «гарячі лінії», та надіслання звернень з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронні звернення).

Упродовж 2022 року окружною прокуратурою здійснено 27 виступів в засобах масової інформації. Окружною прокуратурою на власному офіційному веб-сайті систематично висвітлюється актуальна інформація, повідомлення, відомості з питань організації роботи, роз’яснення чинного законодавства.

Інформація про результати діяльності Вараської окружної прокуратури за 2022 рік направляється відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про прокуратуру». На виконання вимог вказаної статті, прошу винести дану інформацію на розгляд чергової сесії Вараської міської ради.

Матеріали Вараської окружної прокуратури
Рівненської області