Вараська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Varash

Інформація про результати діяльності Вараської окружної прокуратури за 2022 рік

17 січня 2023

З початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти нашої держави зусилля правоохоронних органів району спрямовувались, в першу чергу, на забезпечення виявлення, фіксації, розкриття та ефективного досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з воєнним вторгненням, та підтримання громадського порядку в регіоні.

Так, окружною прокуратурою вжито низку організаційних та практичних заходів для забезпечення виконання покладених законодавством завдань та функцій.

Зокрема, проведено 2 координаційних наради керівників правоохоронних органів, на одній з яких обговорено підсумки роботи у 2021 році, на іншій – стан запобігання та боротьби зі злочинністю в умовах воєнного стану.

Активно продовжують роботу, створені наказами керівника окружної прокуратури, три міжвідомчі робочі групи у сфері протидії злочинності на окремих її напрямах, таких як нецільове використання бюджетних коштів, незаконні порубки, переміщення, реалізація лісу та незаконне видобування, переміщення та реалізація надр на території району.

Завдяки вжитим скоординованим заходам зменшилась кількість вчинених кримінальних правопорушень на 17,6% (із 1428 до 1177). Рівень злочинності у Вараському районі є найнижчим в області та складає 49,5 кримінальних правопорушень на 10 тис населення (по області – 64,7 та 88,1 по державі). Зменшилось число вчинених кримінальних проступків (з 271 до 222, або на – 18,1%). Спостерігається зменшення кількість вчинених злочинів проти життя та здоров’я особи (з 137 до 115, або на – 16,1%). Зменшилася кількість вчинених злочинів проти власності (з 255 до 219, або на – 14,1%), з них крадіжок (з 201 до 125, або на – 37,8%). Майже ніж на третину зменшилась кількість кримінальних правопорушень проти громадської безпеки (з 41 до 26, або на – 36,6%). Значно зменшилась кількість кримінальних правопорушень, проти безпеки руху та експлуатації транспорту (з 39 до 23, або на – 41%).

Разом з тим, більше обліковано особливо тяжких (15 проти 10) та тяжких злочинів (з 198 до 214, або на 8,1%), що пояснюється воєнними діями на території району та посиленням відповідальності за вчинення злочинів в умовах воєнного стану. Попри зменшення кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи, упродовж 2022 року, на території району вчинено 2 умисних вбивства.

Незважаючи на постійне попередження через ЗМІ громадян стосовно методів шахрайських схем, упродовж аналізованого періоду в 2,8 рази збільшилася кількість шахрайств (з 26 до 72).

Окружною прокуратурою, активізовано роботу по виявленню кримінальних правопорушень проти довкілля. Зокрема за 2022 рік зареєстровано 80 кримінальних проваджень проти 72, що на 11,1% більше ніж за аналогічний період 2022 року.

Упродовж 2022 року до територіальних підрозділів поліції, що знаходяться під юрисдикцією окружної прокуратури, надійшло 10230 заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення. За втручання окружної прокуратури виявлено та внесено до ЄРДР 11 укритих кримінальних правопорушень, раніше не облікованих, за результатами досудового розслідування яких 3 скеровано до суду.

Прокурорами протягом аналізованого періоду здійснювалося процесуальне керівництво у 2647 кримінальних провадженнях, у 1145 з яких досудове розслідування закінчено: 277 з обвинувальними актами направлено до суду, 5 – з клопотанням про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності, 863 – закрито, ще 201 провадження скеровано за підслідністю. Станом на 01.01.2023 у залишку перебувало 1206 кримінальних проваджень.

Ефективним залишається застосування інституту укладання угод у кримінальному провадженні. Зокрема, укладено 15 угод про примирення та 93 - про визнання винуватості.

В умовах триваючої збройної агресії, окружною прокуратурою забезпечено оперативне документування 16 кримінальних правопорушень проти національної безпеки нашої держави, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, які в подальшому скеровано за підслідністю до органів Служби безпеки України. З цією метою, прокурорами опрацьовано більше 5 тисяч вимушених переселенців на території району, з яких виявили бажання та були допитані, 90 осіб.

Також, у серпні 2022 року під головуванням керівника окружної прокуратури, проведено спільну нараду керівників правоохоронних та інших державних органів Вараського району з питань запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень, пов’язаних з ухиленням від мобілізації на території району.

Завдяки вжитим заходам значно активізовано роботу на цьому напрямі, зокрема до суду з обвинувальними актами скеровано 6 кримінальних проваджень, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 Кримінального Кодексу України, за фактом ухилення від призову за мобілізацією.

Також, упродовж 2022 року проведено вивчення дотримання законодавства у сфері використання будівель та споруд цивільного захисту населення, додержання вимог законодавства при їх відчуженні або наданні в оренду, забезпечення їх збереження за функціональним призначенням та утримання у стані, що відповідає встановленим вимогам і стандартам в розрізі використання та утримання споруд цивільного захисту на території району.

В ході вивчення, прокуратурою виявлені факти набуття у приватну власність 2 протирадіаційних укриттів, які розташовані в смт Володимирець та           с. Сопачів, у зв’язку з чим, окружною прокуратурою скеровано до Господарського суду Рівненської області позовні заяви про визнання вказаних договорів купівлі – продажу недійсними та зобов’язання повернути протирадіаційні укриття, які на сьогоднішній день перебувають на розгляді.

При реалізації одного з приміщень встановлено факт службової недбалості колишньої сільської голови, у зв’язку з чим Вараською окружною прокуратурою було розпочато кримінальне провадження, у якому службовій особі оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального Кодексу України. На даний час до суду скерований обвинувальний акт, який перебуває на розгляді.

В ході вивчення підстав відчуження протирадіаційного укриття, розташованого в с. Сопачів, виявлений факт службової недбалості колишньої сільської голови с. Сопачів, у зв’язку з чим Вараською окружною прокуратурою було зареєстроване кримінальне провадження, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального Кодексу України. За результатами досудового розслідування у якому, відносно колишньої сільської голови с. Сопачів, до суду скерований обвинувальний акт, який перебуває на розгляді.

Крім того, в ході вивчення встановлено, що на території Зарічненської селищної ради в с. Мутвиця перебуває безхазяйна споруда цивільного захисту, площею 400 кв.м.

У зв’язку з чим, окружною прокуратурою скеровано до Рівненської окружного адміністративного суду позовну заяву в інтересах держави до Зарічненської селищної ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення певних дій, який перебувають на розгляді.

Прокуратурою виявлено захисні споруди цивільного захисту – протирадіаційні укриття які перебувають в стані обмеженої готовності до використання за призначенням, через що не здатні забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням можуть створювати загрозу для життя та здоров’я людей. 

У зв’язку з чим, до Рівненського окружного адміністративного суду, скеровано 2 позовні заяви, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, а саме щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисних споруд цивільного захисту.

На належному рівні прокурорами Вараської окружної прокуратури забезпечено процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях на пріоритетних напрямах роботи.

Зокрема, упродовж 2022 року, за процесуального керівництва окружної прокуратури, піднаглядними органами досудового розслідування територіальних підрозділів Національної поліції ГУ НП в області скеровано 10 кримінальних проваджень з ознаками корупції, 4 кримінальних проваджень у сфері земельних відносин, 2 у бюджетній сфері та 2 за фактами збуту наркотичних засобів.

Так, скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12022181230000058 від 14.04.2022 за ч. 1 ст. 222 КК України.

Досудовим слідством встановлено, що голова ФГ «Осинське», з метою отримання бюджетної субсидії, будучи достовірно обізнаним про те, у користуванні ФГ «Осинське», перебувають земельні ділянки загальною площею 73,7579 га, які засіяні сільськогосподарською культурою гречки, надав до департаменту агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації, завідомо неправдиву інформацію, у якій відображені відомості про посів та збір ФГ «Осинське» врожаю гречки на земельних ділянках загальною площею 141 га, на підставі якої отримав 214 120 (двісті чотирнадцять тисяч сто двадцять) гривень, бюджетної субсидії, чим спричинено державі збиток на вказану суму.

За результатами судового розгляду кримінального провадження, ухвалою Володимирецького районного суду останнє закрито на підставі п. 5 ч. 1 ст.284 КПК України, у зв’язку зі смертю обвинуваченого.

В свою чергу, прокуратурою скеровано до Господарського суду Рівненської області позовну заяву про стягнення з ФГ «Осинське», незаконно отриманих коштів в сумі 214 тис. гривень, який перебуває на розгляді.

Крім того, до суду скероване кримінальне провадження №42021185550000025 від 24.11.2021 за ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 191 КК України.

Досудовим слідством встановлено, що директор ТзОВ «Форт-Трейд ЛТД» при фактичній вартості закупленого даним Товариством у ТОВ «АСЕКА» комплекту відеогастроскопу за 1 910 503 гривень, при реалізації згаданого обладнання завищив гранично допустимі ціни та заволодів бюджетними коштами в сумі 188 247 гривень.

Прокуратурою у порядку господарського судочинства подано позовну заяву в інтересах КНП «Вараська багатопрофільна лікарня» та Вараської міської ради про стягнення з ТзОВ «Форт-Трейд ЛТД» коштів, що перевищують гранично-допустиму надбавку в сумі 188 247 грн. Рішенням господарського суду вказаний позов задоволено.

Також, в ході опрацювання рішень органів місцевого самоврядування, окружною прокуратурою виявлено 3 факти порушення вимог земельного законодавства, а саме набуття земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації.

У зв’язку з чим, прокуратурою внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та за результатами досудового розслідування, відносно  3 осіб скеровані до суду обвинувальні акти.

Крім того, Вараської окружною прокуратурою спільно із УСР в області ДСР НП України, задокументовано факти вчинення незаконних порубок організованою злочинною групою. На даний час кримінальне провадження відносно організатора та двох його спільників Рівненською обласною прокуратурою скеровано до суду з обвинувальним актом.

Крім того, до суду скеровано позовну заяву про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення реєстратора та витребування земельної ділянки, яку судом розглянуто та задоволено.

Новим пріоритетним напрямом в діяльності органів прокуратури у 2022 році стало питання протидії домашньому насильству.

Завдяки чому, упродовж минулого року до суду з обвинувальними актами скеровано 12 кримінальних проваджень у вказаній сфері (проти 1 у 2021 році).

Спільними зусиллями правоохоронців вдалось активізувати роботу щодо протидії злочинам проти довкілля, у тому числі щодо незаконної порубки лісу та протиправного видобутку, переміщення бурштину.

Так, окружною прокуратурою скеровано до суду 17 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях щодо незаконного видобутку, придбання, зберігання та перевезення бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами, 15 обвинувальних актів за фактами вчинення незаконних порубок дерев у лісі.

Крім того, за ініціативи окружної прокуратури в рамках кримінальних проваджень за фактами незаконної порубки лісу і тіньового обігу деревини, передано на потреби Збройних сил України вилученої в ході досудового розслідування деревина у загальній кількості 700 м.3.

При здійсненні нагляду за додержанням законів органами, що проводять досудове слідство, у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях надано 460 письмових вказівок слідчим, погоджено 21 клопотання про застосування запобіжних заходів до підозрюваних (11 – про тримання під вартою, 4 – про домашній арешт, 6 – про особисте зобов’язання), скасовано 67 незаконних постанов слідчих та дізнавачів про закриття кримінальних проваджень. 

Працівниками окружної прокуратури упродовж 2022 року забезпечено участь у 602 судових засіданнях у кримінальних провадженнях, з яких із ухваленням кінцевого процесуального рішення – 281 та у 321 судових засіданнях у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироку.

Залишається активною діяльність окружної прокуратури у сфері запобігання і протидії корупції.

Так, у 2022 році, у зв’язку із встановленими порушеннями вимог антикорупційного законодавства, окружною прокуратурою внесено 3 подань у порядку ч. 3 ст. 65 – 1 Закону України «Про запобігання корупції», за результатами розгляду яких проведено службові розслідування, 1 посадову особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності, вжито додаткових заходів щодо усунення порушень норм антикорупційного законодавства, причин та умов, що сприяли їх вчиненню.

Крім того, за виявленими фактами можливого вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, окружною прокуратурою у 14 випадках зібрані матеріали скеровано до управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України для складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Також, за протоколами про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, окружною прокуратурою забезпечено участь у розгляді судом 51 адміністративних справ.

Досягнуто позитивних результатів представницької діяльності.

Загалом, окружною прокуратурою пред’явлено 31 позов на суму 6527 тис. грн.

За ініціативи прокуратури органами місцевого самоврядування встановлені факти використання особами земельних ділянок, у зв’язку з розміщенням на них нерухомого майна, за відсутності оформленого права користування земельною ділянкою. У зв’язку з чим, для прикладу Вараська ОТГ, не доотримала до бюджету територіальної громади 800 тис. гривень.

Так, в інтересах органів місцевого самоврядування району, прокуратурою заявлено 9 позовів з питань земельних відносин на суму 1155 тис. грн.

Зокрема в інтересах Вараської міської ради, до одного з підприємців міста Вараш скеровано позовну заяву про стягнення безпідставно збережених коштів в сумі  435 тис. гривень, яка перебуває на розгляді.

У сфері охорони навколишнього природного середовища заявлено 11 позовів на суму 493 тис. грн.

Так, в інтересах Володимирецької селищної ради, скеровано позовну заяву про стягнення з особи збитків, заподіяних незаконною порубкою лісу в сумі 195 тис. гривень, яка судом розглянута та задоволено повністю.

Окрім того, окружною прокуратурою пред’явлено 3 позови у сфері охорони дитинства.

Упродовж 2022 року задоволено 23 позови у справах за позовами прокуратури на загальну суму 1295 тис. грн., в тому числі 10 позовів у сфері охорони навколишнього природного середовища на суму 441 тис. грн.

В порядку відомчого контролю подано 9 скарг на бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, які розглянуто та задоволено. Також, забезпечено виконання рішень суду на суму 893 тис. грн.

За результатами проведеної роботи у сфері нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, розглянуто 26 документів прокурорського реагування, внесених окружною прокуратурою, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 24 посадових осіб.

Так, у 2022 році до ДУ «Полицька виправна колонія № 76», у зв’язку з активними воєнними діями на сході України, евакуйовано 332 засуджених.

За таких обставин, а також через неготовність персоналу установи до
налагодження оперативної ситуації у колонії допущено масові
заворушення і дезорганізацію роботи виправної установи.

За результатами службового розслідування, проведеного ДКВС України на виконання вимог вказівки Вараської окружної прокуратури, наказом начальника установи, 14 службових осіб колонії притягнуто до
дисциплінарної відповідальності.

Крім того,  внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022181230000134 від 25.07.2022 за ст. 392, ч. 1 ст. 294, ч. 2 ст. 255-1 Кримінального Кодексу України.

У ході розслідування вказаного кримінального провадження, за фактом організації та активної участі у масових заворушеннях, що супроводжувались погрозами, підпалами та знищенням майна виправної установи, прокурорами Вараської окружної прокуратури вже повідомлено про підозру 8 засудженим, досудове розслідування триває.

Всього, упродовж 2022 року за вироками суду до кримінальної відповідальності притягнуто 4 засуджених, які відбували покарання у ДУ «Полицька виправна колонія № 76».

До окружної прокуратури упродовж 2022 року надійшло 106 звернень від фізичних осіб, з яких вирішено 46, скеровано за належністю до інших органів та відомств для організації належного розгляду – 60 звернення. На особистому прийомі працівниками прокуратури прийнято 34 звернень громадян.

Упродовж 2022 року у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» надійшов 1 запит щодо надання публічної інформації, на який надано запитувану інформацію.

У Вараській окружній прокуратурі запроваджено можливість подання громадянами усних звернень за допомогою засобів телефонного зв’язку, тобто через телефони «гарячі лінії», та надіслання звернень з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронні звернення).

Упродовж 2022 року окружною прокуратурою здійснено 85 виступів в засобах масової інформації, з яких 5 – у друкованих ЗМІ, 5 електронних ЗМІ та 75 – у мережі Інтернет. Окружною прокуратурою на власному офіційному веб-сайті систематично висвітлюється актуальна інформація, повідомлення, відомості з питань організації роботи, роз’яснення чинного законодавства.

Матеріали Вараської окружної прокуратури
Рівненської області