Вараська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Varash

Інформація про результати діяльності Вараської окружної прокуратури за І півріччя 2021 року

15 липня 2021

Відповідно до наказу Генерального прокурора від 17.02.2021, в Україні з 15 березня 2021 року розпочала свою роботу Вараська окружна прокуратура, яка поширює юрисдикцію на територію новоствореного Вараського району. Це Вараська міська територіальна громада, Володимирецька,  Зарічненська та Рафалівська селищні територіальні громади, а також Антонівська, Каноницька,  Локницька та  Полицька сільські територіальні громади.

Вараською окружною прокуратурою, менш ніж за 4 місяці роботи, забезпечено реалізацію покладених на прокуратуру функцій та спрямовано зусилля на розв’язання проблемних питань прокурорської діяльності, ефективну реалізацію визначених законом повноважень на всіх напрямах роботи.

Проводиться системна робота, спрямована на додержання законності та протидію кримінальним правопорушенням на території району.

Так, керівником окружної прокуратури у квітні цього року проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів за підсумками роботи у І кварталі 2021 року. У ході наради обговорено стан боротьби зі злочинністю в цілому та на пріоритетних напрямах, зокрема таких, як охорона і використання надр, у сфері земельних правовідносин, протидія незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, додержання бюджетного законодавства.

Окрім того, наказами керівника окружної прокуратури створено три міжвідомчі робочі групи у сфері протидії злочинності на окремих її напрямках.

Завдяки вжитим скоординованим заходам зменшилась кількість вчинених кримінальних правопорушень на 17,2% (із 521 до 431) та підвищено рівень розкриття кримінальних правопорушень, який за остаточними результатами досудового розслідування становить 67,1 %, що вище середнього по області (52%) та у державі (48,4%) показників. Рівень злочинності є одним з найнижчих у регіоні та складає 37,5 кримінальних правопорушень на 10 тис. населення.

За аналізований період зменшилась кількість вчинених особливо тяжких (4 проти 6), тяжких злочинів (135 проти 182), проти життя та здоров’я особи (65 проти 69), власності (145 проти 223). Не допущено вчинення умисних вбивств і злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи. Лише 3 кримінальні правопорушення вчинені неповнолітніми, проти 19 за аналогічний період минулого року.

Упродовж І півріччя 2021 року до територіальних підрозділів поліції, що знаходяться під юрисдикцією окружної прокуратури, надійшло 748 заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, які обліковано в єдиному обліку. За втручання окружної прокуратури виявлено та внесено до ЄРДР 6 укритих кримінальних правопорушень, раніше не облікованих, за результатами досудового розслідування яких 3 скеровано до суду.

Прокурорами протягом І півріччя 2021 року здійснювалося процесуальне керівництво у 2728 кримінальних провадженнях, у 703 з яких досудове розслідування закінчено: 158 з обвинувальними актами направлено до суду, 23 – з клопотанням про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності, 515 – закрито. Станом на 01.07.2021 у залишку перебувало 1460 кримінальних проваджень.

Ефективним залишається застосування інституту укладання угод у кримінальному провадженні. Зокрема, укладено 8 угод про примирення та 25 - про визнання винуватості.

На належному рівні прокурорами Вараської окружної прокуратури забезпечено процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях на пріоритетних напрямах роботи.

Зокрема, у поточному році, за процесуального керівництва окружної прокуратури, піднаглядними органами досудового розслідування територіальних підрозділів Національної поліції ГУ НП в області скеровано 7 кримінальних проваджень з ознаками корупції, 3 кримінальні провадження у сфері земельних відносин, 4 - в бюджетній сфері, 7 за фактами незаконного видобутку корисних копалин (бурштину-сирцю), 5 за фактами незаконної порубки, перевезення та крадіжки лісопродукції, 15 у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, з яких 2 за фактами їх збуту, та одне кримінальне провадження у сфері банківської діяльності.

При здійсненні нагляду за додержанням законів органами, що проводять досудове слідство, у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях надано 243 письмових вказівки слідчим/дізнавачам, погоджено 17 клопотань слідчих про застосування запобіжних заходів до підозрюваних (7 – про тримання під вартою, 4 – про домашній арешт, 6 – про особисте зобов’язання), скасовано 26 незаконних постанов слідчих/дізнавачів про закриття кримінальних проваджень. 

Працівниками окружної прокуратури з 15.03.2021 забезпечено участь у 119 судових засіданнях у кримінальних провадженнях, з яких із ухваленням обвинувального вироку – 83, та у 29 судових засіданнях у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироку.

Залишається активною діяльність окружної прокуратури у сфері запобігання і протидії корупції.

Так, упродовж 2021 року, у зв’язку із встановленими порушеннями вимог антикорупційного законодавства, окружною прокуратурою внесено 3 подання у порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», за результатами розгляду яких проведено службові розслідування, 3 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, вжито додаткових заходів щодо усунення порушень норм антикорупційного законодавства, причин та умов, що сприяли їх вчиненню.

Крім того, за виявленими фактами можливого вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, окружною прокуратурою у 2 випадках зібрані матеріали скеровано до управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України для складення протоколів про адміністративні правопорушення.

Також, за протоколами про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, окружною прокуратурою забезпечено участь у розгляді судами 11 адміністративних справ, за протоколами про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, які складено іншими уповноваженими органами. За результатами їх розгляду 7 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу. Закрито 4 справи, з них за ст. 22 КУпАП – 1. 

Завдяки вжитим Вараською окружною прокуратурою додатковим заходам організаційно-практичного та координаційного характеру, вдалось суттєво активізувати виявлення, розкриття та розслідування кримінальних корупційних правопорушень. Зокрема, за процесуального керівництва прокурорів окружної прокуратури, слідчими підрозділами відповідних територіальних відділень поліції на підвідомчій окружній прокуратурі території завершено досудове розслідування, із направленням до суду обвинувальних актів, у 7 кримінальних провадженнях за фактами вчинення корупційних злочинів. За результатами судового розгляду кримінальних проваджень зазначеної категорії, 6 осіб притягнуто до кримінальної відповідальності та призначено покарання у межах санкцій відповідних статей Кримінального кодексу України.

Досягнуто позитивних результатів представницької діяльності.

Вараською окружною прокуратурою до Рівненського окружного адміністративного суду пред’явлено 2 позовні заяви в інтересах держави в особі Рівненської обласної державної адміністрації до органів місцевого самоврядування про визнання протиправною їх бездіяльність щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж заповідних урочищ, закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків відповідного зразка, зобов’язання вчинити вказані дії.

Зокрема, прокуратурою встановлено, що всупереч вимогам природоохоронного законодавства та охоронних зобов’язань, селищними радами Вараського району не проведені вказані роботи в державних заповідних урочищах «Чернинське» площею 26 га та «Озеро Воронки» площею 23 га, які входять до складу природно-заповідного фонду України.

Вжиття заходів представницького характеру зумовлено тим, що відсутність меж та інформаційно-охоронних знаків на території об’єктів природно-заповідного фонду унеможливлює їх належне використання та зберігання, внаслідок чого існує ймовірність використання земельних ділянок не за цільовим призначенням.

Загалом, окружною прокуратурою упродовж 2021 року пред’явлено 8 позовів на суму 13416 тис. грн, зокрема: з питань державної та комунальної власності – 1, в сфері охорони навколишнього природного середовища – 8 на суму 13416 тис. грн. На розгляді у судах перебуває 9 позовних заяв на загальну суму 9566 тис. грн, з них відкрито провадження у 8 справах на суму 4793 тис. грн.

У сфері захисту прав і свобод дітей заявлено 3 позови. З них, зокрема, 2 позовні заяви про визнання протиправною бездіяльність Рафалівської та Локницької ОТГ щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей та зобов’язання селищних об’єднаних територіальних громад вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів рад служби у справах дітей; 1 - позовна заява про скасування рішення про ліквідацію закладів освіти та спорту.

З початку року окружною прокуратурою в порядку відомчого контролю подано 4 скарги на бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, які розглянуто та задоволено. Також, забезпечено виконання рішень суду на суму 495 тис. грн.

За результатами проведеної роботи у сфері нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, розглянуто 16 документів прокурорського реагування, внесених окружною прокуратурою, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 8 посадових осіб.

До окружної прокуратури, з 15.03.2021 по 30.06.2021, надійшло 53 звернення від фізичних осіб, з яких вирішено 32, скеровано за належністю до інших органів та відомств для організації належного розгляду – 17 звернень. На особистому прийомі працівниками прокуратури прийнято 9 звернень громадян.

Питома вага розглянутих окружною прокуратурою звернень (13) стосувалася питань досудового розслідування кримінальних проваджень, в тому числі щодо оскарження дій та рішень слідчих і дізнавачів органів Національної поліції (8), за результатами розгляду яких громадянам надано відповідні роз’яснення.

Також, надходили звернення з питань нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства (9), з питань охорони прав дітей (2), з питань представництва інтересів держави в суді (1).

Запити про доступ до публічної інформації до окружної прокуратури не надходили.

У Вараській окружній прокуратурі запроваджено можливість подання громадянами усних звернень за допомогою засобів телефонного зв’язку, тобто через телефони «гарячих ліній», та надіслання звернень з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронні звернення).

З моменту створення окружної прокуратури здійснено 37 виступів в засобах масової інформації, з яких 7 – у друкованих ЗМІ, 30 – у мережі Інтернет. Окружною прокуратурою на власному офіційному веб-сайті систематично висвітлюється актуальна інформація, повідомлення, відомості з питань організації роботи, роз’яснення чинного законодавства.

 

Матеріали Вараської окружної прокуратури
Рівненської області